FOOTBALL LEAGUE: ΧΑΝΙΑ-ΑΕΚ 0-2

Την λύση σε ακόμη μία δύσκολη αποστολή της ΑΕΚ έδωσε ξανά ο Πέτρος Μάνταλος. Mε ένα εξαιρετικό φάουλ (76’) και μία ασίστ (στον Κολοβέτσιο 86’) του διεθνούς μεσοεπιθετικού η Ένωση πέρασε από τα Περιβόλια (2-0 τον ΑΟΧ), κάνοντας το 3×3!

Οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολεύτηκαν αρκετά στα Χανιά κυρίως στην κυκλοφορία της μπάλας στην μεσοεπιθετική γραμμή. Τα σκληρά μαρκαρίσματα των γηπεδούχων αλλά και η δυνατή βροχή (μετά το 30’) δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο το έργο των παικτών του Τραϊανού Δέλλα. Το ματς άνοιξε μετά την είσοδο του Ζόριτς και ο Μάνταλος έδωσε τη λύση σε ένα καθοριστικό σημείο. Με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 76ο λεπτό, ο 23χρονος ξεγέλασε τον Ρίζο ανοίγοντας τον δρόμο προς τη νίκη. Ο ίδιος παίκτης «σφράγισε» το τρίποντο, αυτή τη φορά σερβίροντας το δεύτερο γκολ στον Κολοβέτσιο, που με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-0 στο 86’.

Η «Ένωση» διαμαρτύρεται –δικαιολογημένα- για πέναλτι το οποίο δεν της δόθηκε στο 51ο λεπτό, όταν ο Παπατζίκος τράβηξε την φανέλα του Κολοβέτσιου μέσα στην περιοχή.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ Χανιά (Σ. Παπαδόπουλος): Ρίζος, Παπατζίκος, Εσόνο, Μανωλάς, Γκότοβος, Σιλιγαρδάκης, Γκούμας (80′ Καραγιάννης), Καμινιώτης, Γουέλκαμ, Κρητικός (53’ Καραλής), Πάγκαλος

Στον πάγκο: Σικαλιάς, Οικονομόπουλος, Μαρτσάκης, Νύκταρης, Ταταράκης

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης (64’ Ζόριτς), Κορδέρο, Γεωργέας, Πλατέλλας (87′ Ντακόλ), Μάνταλος, Μπαρμπόσα (89′ Ρόβας), Αραβίδης

Στον πάγκο: Βούρας, Γροντής, Ντούνης, Σαρρής

Διαιτητής: Καρυοφύλλης (Πειραιά)

Βοηθοί: Κοτζαμανίδης, Γεωργακόπουλος (Πειραιά)

Γήπεδο: Περιβόλια

Π.Ε.Ι. Λεωφορείου              Π.Ε.Ι. Φορτηγού                                    Kαταστατικό                          ΚΟΚ     Συνδικάτου ΟΑΣΑ