Σούπερλιγκ: Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έστω και αν δεν έπιασε σούπερ απόδοση, κατάφερε να κερδίσει με 1-0 τον Παναθηναϊκό και να πάρει ρεβάνς για την περσινή ήττα στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Ο άνθρωπος που έκρινε το ντέρμπι ήρθε από τον πάγκο και δεν ήταν καν επιθετικός. Ο Αυλωνίτης χρειάστηκε να μπει ως αλλαγή στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου αντί του τραυματία Μποτία. Και με κεφαλιά στο 59ο λεπτό, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι πάντως κέρδισαν και πέναλτι στο 80’, όταν ο Μήτρογλου έπεσε μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Στιλ. Όμως ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού απέκρουσε την εκτέλεση του Μήτρογλου.

Γενικώς το ντέρμπι δεν ήταν καλό. Κυρίως διότι ούτε ο Ολυμπιακός αλλά ούτε και ο Παναθηναϊκός βρήκαν αγωνιστικό ρυθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν μια φλύαρη υπεροχή, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει καλά όλους τους χώρους. Η μπάλα δεν έφτανε σε καμιά από τις δυο περιοχές. Και το πρώτο ημίχρονο βγήκε μόνο με μια καλή φάση. Και ίσως αν στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ δεν ερχόταν από στημένη φάση, ενδεχομένως να μην υπήρχε καν γκολ στο ντέρμπι. Η ουσία πάντως είναι πως ο Ολυμπιακός κατάφερε και πήρε τους τρεις βαθμούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ελαμπνταλαουί, Μποτία (58, Αυλωνίτης), Αμπιντάλ, Μαζουακού, Μιλιβόγιεβιτς, Μανιάτης, Κασάμι (76 Εντινγκά) , Ντομίνγκες, Αφελάι, Μήτρογλου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αναστασίου): Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Σίντεφελντ (68′ Μέντεζ), Νάνο, Λαγός (76 Δώνης), Ζέκα, Μπούι (64΄Πέτριτς), Πράνιτς, Ατζαγκούν, Καρέλης

Π.Ε.Ι. Λεωφορείου              Π.Ε.Ι. Φορτηγού                                    Kαταστατικό                          ΚΟΚ     Συνδικάτου ΟΑΣΑ