EUROBASKET ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Στην 4η θέση μετά την ήττα από το Βέλγιο στο «μικρό τελικό»

Πηγή: Eurokinissi

Η Εθνική γυναικών ηττήθηκε με 45-78 από το Βέλγιο στο «μικρό τελικό» του Eurobasket της Τσεχίας και ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση με την κατάκτηση της 4ης θέσης.

Εμφανώς κουρασμένες και «άδειες» από δυνάμεις, οι παίκτριες της Εθνικής δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσουν την αντίπαλη ομάδα, καθώς βρέθηκαν σε ένα κακό επιθετικό βράδυ.

Σε κάθε περίπτωση, η επιτυχία των κοριτσιών του Κώστα Κεραμιδά είναι δεδομένη, καθώς πριν την έναρξη του τουρνουά μόνο σαν όνειρο φάνταζε η συμμετοχή στην τετράδα.

Να σημειωθεί ότι το τρόπαιο κατέκτησε η Ισπανία, η οποία στον τελικό νίκησε τη Γαλλία με 71-55.