Υδατοσφαίριση: Χάλκινο για την Εθνική ομάδα στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού

Η εθνική εφήβων επιβλήθηκε της Κροατίας με 11-10 στον «μικρό τελικό» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης, που διεξάγεται στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών Αγώνων του Μπακού.

Η εθνική κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, που είναι το πέμπτο για την Ελλάδα στους αγώνες, και με βάση τη συνολική εικόνα της στη διοργάνωση άξιζε ακόμη περισσότερα.

Παρότι είχε χάσει στο ξεκίνημα της διοργάνωσης από τους Κροάτες, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο του χθεσινού αγώνα, ενώ το ημίχρονο τη βρήκε να προηγείται 6-4. Οι Κροάτες ισοφάρισαν στην 3η περίοδο σε 9-9, ωστόσο η «απάντηση» των Ελλήνων παικτών ήρθε άμεσα με δύο γκολ, που έκαναν το σκορ 11-9. Το μόνο που κατάφεραν στη συνέχεια οι Κροάτες ήταν να μειώσουν σε 10-11.

Κορυφαίος της ελληνικής ομάδας ήταν ο Παπαναστασίου με 3 γκολ, ενώ από 2 πέτυχαν οι Γιαννόπουλος και Παπασηφάκης.

Η Σερβία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση, καθώς νίκησε στον μεγάλο τελικό την Ισπανία με 8-7.

Π.Ε.Ι. Λεωφορείου              Π.Ε.Ι. Φορτηγού                                    Kαταστατικό                          ΚΟΚ     Συνδικάτου ΟΑΣΑ