Μπάσκετ: Τέταρτη η Εθνική Εφήβων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Κρήτης

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων κατέκτησε την τέταρτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ της Κρήτης, καθώς στο μικρό τελικό, που διεξήχθη στο Ηράκλειο, ηττήθηκε από την Τουρκία με 71-80.

Χωρίς τον Χαραλαμπόπουλο, η ελληνική ομάδα έδειχνε από την αρχή «μουδιασμένη» και έτσι η Τουρκία, χωρίς να παρουσιάζει κάτι ιδιαίτερο, είχε τον πρώτο λόγο.

Ωστόσο, το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες στο 16-16, αλλά στη δεύτερη περίοδο η Τουρκία πήρε ένα προβάδισμα και το διατήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου, που τη βρήκε να προηγείται με πέντε πόντους.

Η Τουρκία κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά στο +15 για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο +12 (44-56).

Η ελληνική ομάδα έκανε μια ύστατη προσπάθεια στα μισά της τέταρτης περιόδου, όταν έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (54-63), αλλά η κυριαρχία της τουρκικής ομάδας στα ριμπάουντ οδήγησε στο να κλείσει τελικά το σκορ στο 80-71, με την τουρκική ομάδα να παίρνει την τρίτη θέση στη διοργάνωση.

Π.Ε.Ι. Λεωφορείου              Π.Ε.Ι. Φορτηγού                                    Kαταστατικό                          ΚΟΚ     Συνδικάτου ΟΑΣΑ