Moto GP: Νίκη για Ρόσι στην Αυστραλία

Την 82η νίκη της μεγάλης του (και σε τίτλους) καριέρας πανηγύρισε ο Βαλεντίνο Ρόσι στο Φίλιπ Άιλαντ της Αυστραλίας. Ο «γιατρός» των Moto GP έδωσε μεγάλες μάχες με τον ομόσταβλό του στη Movistar Yamaha, Χόρχε Λορένθο, τις οποίες και κέρδισε για να ανέβει για δεύτερη φορά μέσα στο 2014 στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο Ρόσι εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την πτώση και εγκατάλειψη του ήδη εστεμμένου πρωταθλητή, Μαρκ Μάρκες (Repsol Honda), με τον Καταλανό αναβάτη να φαινόταν μέχρι τα μισά της κούρσας το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τη νίκη στον 16ο αγώνα της σεζόν.

Δεύτερος τερμάτισε τελικά ο Λορένθο, ο οποίος χρειάστηκε και τη βοήθεια της τύχης για να δει από αυτήν τη θέση την καρό σημαία. Ο Καλ Κράτσλοου με την Ducati τον είχε προσπεράσει μετά τα μισά του αγώνα, ωστόσο μια έξοδος του Βρετανού έφερε το «sweap» για την Yamaha, καθώς στην τρίτη θέση πλασαρίστηκε ο νεαρός Μπράντλεϊ Σμιθ.

Εγκατάλειψη σημείωσε και η έτερη Repsol Honda, αυτή του Ντάνι Πεντρόσα. Ο Καταλανός ήταν άτυχος, καθώς «νοκ άουτ» τον έβγαλε ο Αντρέα Ιανόνε (Pramac Ducati), που έπεσε με φόρα από πίσω του.

Πλέον η δράση στο πρωτάθλημα των Moto GP μεταφέρεται για τις 26 Οκτώβρη και τη Μαλαισία, εκεί όπου θα διεξαχθεί ο 17ος και προτελευταίος αγώνας της σεζόν.